Menu
Keputusan pilihan raya umum Tanah Melayu 1954–55 mengikut negeri Keputusan# | Kawasan | Pemenang | Parti | Undian | Lawan | Parti | Undian | Majoriti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Johor Bahru Tengah | Suleiman Abdul Rahman | Perikatan UMNO-MCA | 3,749 | Mokhtar Zamzam | Parti Negara | 826 | 2,923 |
2 | Johor Bahru Hilir | Haji Amin Amran | Perikatan UMNO-MCA | 3,995 | Haji Annuar Haji Abdul Malek | Parti Negara | 710 | 3,285 |
3 | Johor Bahru Hulu | Yap Kim Hock | Perikatan UMNO-MCA | 1,022 | Haji Arshad Awang | Parti Negara | 101 | 921 |
4 | Kota Tinggi | Mohamed Yassin Abdul Rahman | Perikatan UMNO-MCA | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
5 | Batu Pahat Tengah | S Chelvasingam McIntyre | MIC[1] | 8,623 | Frank Tan Ah Mong | Bebas | 605 | 8,018 |
6 | Batu Pahat Hilir | Haji Taha Haji Zakaria | Perikatan UMNO-MCA | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
7 | Batu Pahat Hulu | Tan Suan Kok | Perikatan UMNO-MCA | 9,256 | Ungku Abdul Majid Ali | Bebas | 553 | 8.255 |
Haron Saman | Bebas | 1,001 | ||||||
8 | Pontian | Abdullah Mohsin | Perikatan UMNO-MCA | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
9 | Muar Tengah | Chan Shi Shi | Perikatan UMNO-MCA | 7,559 | Othman Buang | Parti Negara | 1,336 | 6,223 |
10 | Muar Hilir | Suleiman Ninam Shah | Perikatan UMNO-MCA | 15,450 | Omar Dato Ahmad | Parti Negara | 2,025 | 13,425 |
11 | Muar Hulu | Haji Hassan Yunos | Perikatan UMNO-MCA | 9,959 | Mahmud Mohd Shah | Parti Negara | 2,298 | 7,661 |
12 | Tangkak | Chua Song Lim | Perikatan UMNO-MCA | 8,828 | Othman bin Abdullah | Parti Negara | 394 | 7,857 |
A.C John | Bebas | 971 | ||||||
13 | Segamat Utara | Haji Mohd Noah Omar | Perikatan UMNO-MCA | 7,210 | Haji Ahmad Dahlan | Parti Negara | 1,250 | 5,960 |
14 | Segamat Selatan | Chia Chin Koon | Perikatan UMNO-MCA | 3,094 | K Ponniah | Parti Negara | 1,223 | 1,871 |
15 | Kluang | Sardon Jubir | Perikatan UMNO-MCA | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
16 | Mersing | Abdul Ghani Elias | Perikatan UMNO-MCA | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
Sumber: [2][3][4][5]. |
# | Kawasan | Pemenang | Parti | Undian | Lawan | Parti | Undian | Majoriti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Batu Kawan | M. L. Samuel | Parti Perikatan | 2,815 | William David | Parti Buruh Seberang Perai | 589 | 2,226 |
2 | Bukit Mertajam | Wong Pow Nee | Parti Perikatan | 4,966 | M.P.L. Yegappan | Bebas | 858 | 4,108 |
Ng Chye Gaik | Parti Buruh Seberang Perai | 187 | ||||||
3 | Butterworth | Wee Tiong Ghee | Parti Perikatan | 3,492 | G.Y. Oon | Parti Buruh Seberang Perai | 1,812 | 1,680 |
4 | Pantai Timur | Aziz Ibrahim | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
5 | Jelutong | N.K. Menon[6] | Parti Perikatan | 5,074 | Md Shariff Wali Mohamed | Parti Negara | 764 | 4,310 |
6 | Kelawei | Lim Chong Eu | Parti Perikatan | 1,535 | Oei Sioe Nio | Bebas | 635 | 900 |
7 | Pantai Utara | Cheah Seng Khim | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
8 | Seberang Perai Tengah | Md. Noor Hamzah | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
9 | Seberang Perai Utara | Hashim Awang | Parti Perikatan | 15,891 | Ibrahim Darus | Parti Buruh Seberang Perai | 597 | 15,294 |
10 | Seberang Perai Selatan | Sulaiman Ahmad | Parti Perikatan | 2,076 | Lim Teik Hoe | Parti Buruh Malaya | 821 | 1,255 |
N. Doraisamy | Bebas | 677 | ||||||
Mohamed Haji Arshad | Parti Buruh Seberang Perai | 214 | ||||||
11 | Pantai Selatan | S. M. Hussain | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
12 | Tanjong Timur | Wong Loh Hun | Parti Perikatan | 4,616 | M.A Abdul Wahab | Parti Negara | 1,641 | 2,975 |
13 | Tanjong Barat | A. M. Abu Bakar[7] | Parti Perikatan | 2,681 | M.S.A. Zachariah | Parti Negara | 734 | 1,947 |
14 | Pantai Barat | Nyak Hashim Nyak Puteh | Parti Perikatan | 4,328 | Moo Cheung Fatt | Bebas | 1,775 | 2,553 |
Sumber: [8] |
# | Kawasan | Pemenang | Parti | Undian | Lawan | Parti | Undian | Majoriti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Melaka Tengah Timur | Mohamed Abdul Rahman | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
2 | Melaka Tengah Barat | Tan Cheng Swee | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
3 | Kota Melaka Barat | Goh Cheng Yee | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
4 | Kota Melaka Timur | Goh Kay Seng | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
5 | Alor Gajah Barat | Mohamed Sudin Abdul Rahman | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
6 | Alor Gajah Timur | Talib Karim | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
7 | Jasin Utara | Hasnul Abdul Hadi | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
8 | Jasin Selatan | Mokti Abdul Hamid | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
Sumber: [9] |
# | Kawasan | Pemenang | Parti | Undian | Lawan | Parti | Undian | Majoriti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kubang Pasu Barat | Ibrahim Salleh | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
2 | Jitra-Padang Terap | Omar Salleh | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
3 | Alor Star-Langkawi | Cheah Toon Lok | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
4 | Kota Star Barat Laut | Ismail Ibrahim | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
5 | Kota Star Timor-Padang | Arshad Ismail | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
6 | Kota Star Selatan | Lim Joo Kong | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
7 | Jerai | Hussein Che Dol | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
8 | Sik-Gurun-Kota | Che Norma Kamaruddin | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
9 | Sungei Patani | Low Chin Sean | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
10 | Baling | Azahari Md. Taib | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
11 | Kulim Utara | Bibi Aishah Hamid Don | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
12 | Kulim-Bandar Bahru | Zainudddin Din | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
Sumber: [10] |
# | Kawasan | Pemenang | Parti | Undian | Lawan | Parti | Undian | Majoriti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bachok Selatan | Zahari Abdul Rahman | Parti Perikatan | 5,965 | Mustapha Fathil Mahmood | Bebas | 664 | 5,301 |
2 | Bachok Utara | Ismail Ibrahim | Parti Perikatan | 6,745 | Haji Othman | Bebas | 1,328 | 5,417 |
3 | Kota Bharu Bandar | Dr Abdul Aziz Omar | Parti Perikatan | 4,388 | Lee Keng Chuan | Bebas | 155 | 4,233 |
4 | Kota Bharu Selatan | Wong Yeow Wye | Parti Perikatan | 8,028 | Abdul Hamid Haji Yacob | Bebas | 1,918 | 6,110 |
5 | Kota Bharu Tengah | Nik Mohamad Amin Ali | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
6 | Kota Bharu Utara | Hassan Yaacob | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
7 | Machang | Tuan Yaacob Ungku Yunus | Parti Perikatan | 8,838 | Haji Abdul Majid Haji Noh | Parti Negara | 1,406 | 7,432 |
Haji Mohd Noor Yusof | Parti Islam Se-Tanah Melayu | 2,202 | ||||||
8 | Pasir Puteh Selatan | Abdul Rahman Yusof | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
9 | Pasir Puteh Utara | Mohamed Idris | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
10 | Pasir Mas Selatan | Yaacob Awang | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
11 | Pasir Mas Tengah | Abdul Rahman Haji Daud | Parti Perikatan | 4,868 | Abdullah Ahmad | Parti Islam Se-Tanah Melayu | 2,738 | 2,130 |
12 | Pasir Mas Utara | Omar Haji Ali | Parti Perikatan | 5,611 | Haji Awang | Bebas | 1,595 | 4,016 |
13 | Tanah Merah | Abdul Ghani Mohamad | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
14 | Tumpat Utara | Basir Abdul Rashid | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
15 | Tumpat Selatan | Othman Muhamad Udin | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
16 | Ulu Kelantan | Mohamed Ati Abdullah | Parti Perikatan | 5,908 | Haji Mohamed Yusof Bangs | Bebas | 973 | 4,935 |
Othman Minal | Parti Islam Se-Tanah Melayu | 227 | ||||||
Sumber:[11] |
# | Kawasan | Pemenang | Parti | Undian | Lawan | Parti | Undian | Majoriti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kuala Perlis | Yusoff Abu Bakar | Parti Perikatan | Syed Kasim | Parti Islam Se-Tanah Melayu | |||
2 | Kangar | Wan Ahmad Wan Daud | Parti Perikatan | Syed Sheh Syed Mohamed | Parti Negara | |||
3 | Sanglang | Ahmad Musa | Parti Perikatan | Adnan Abdullah | Parti Islam Se-Tanah Melayu | |||
4 | Paya | Sheikh Ahmad Mohd Hashim | Parti Perikatan | Haji Ghazali Haji Ahmad | Parti Islam Se-Tanah Melayu | |||
5 | Mata Ayer | Mahayuddin Habib | Parti Perikatan | Osman Habib | Parti Negara | |||
6 | Beseri-Titi Tinggi | Rusli Hassan | Parti Perikatan | Haji Mohamed Rejab Haji Mohamed | Parti Islam Se-Tanah Melayu | |||
7 | Kurong Anai | Mokhtar Ismail | Parti Perikatan | Haji Hussein Haji Noh | Parti Negara | |||
8 | Arau | Salleh Osman | Parti Perikatan | Dr Syed Mahmood | Parti Negara | |||
9 | Utan Aji | Syed Darus Syed Hashim | Parti Perikatan | Shafie Omar | Parti Islam Se-Tanah Melayu | |||
Sumber: [12] |
# | Kawasan | Pemenang | Parti | Undian | Lawan | Parti | Undian | Majoriti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Klang Utara | Mohamed Sidin Idris | Parti Perikatan | 2,957 | Haji Alias Haji Abdul Manan | Parti Islam Se-Tanah Melayu | 878 | 2,079 |
2 | Klang Selatan | V. Manickavasagam | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
3 | Kuala Langat | Sa'adan Khadri Tahrim | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
4 | Kuala Lumpur Timur | Lee Yoon Thim | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
5 | Perbandaran Kuala Lumpur Timur | Abdullah Mohamed Yassin | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
6 | Perbandaran Kuala Lumpur Selatan | Douglas K. K. Lee | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
7 | Perbandaran Kuala Lumpur Barat | K. Gurupatham | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
8 | Kuala Lumpur Selatan | Chan Chee Hong | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
9 | Kuala Lumpur Barat | Raja Mohamed Raja Alang | Parti Perikatan | 1,697 | Haji Abdul Rahman Haji Ahmad | Parti Buruh Malaya | 429 | 1,268 |
10 | Kuala Selangor | Raja Rastam Shahrome Raja Said Tauphy | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
11 | Sabak Bernam | Mustaffa Abdul Jabar | Parti Perikatan | Abdul Hakim Hilmi | Parti Islam Se-Tanah Melayu | |||
Haji Abdul Hamid Haji Mohamed | Bebas | |||||||
M. Ramalinggam | Bebas | |||||||
12 | Selangor Ulu | Nordin Nawi | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
13 | Ulu Langat | Zakaria Mohamed Taib | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
Sumber: [13][14][15][16] |
# | Kawasan | Pemenang | Parti | Undian | Lawan | Parti | Undian | Majoriti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jelebu | Ibrahim Mansor | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
2 | Jempol | Ariffin Ali | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
3 | Johol | Abdul Samad Idris | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
4 | Pilah Tengah | Lee Tee Siong | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
5 | Linggi | Mohamed Said bin Mohamed | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
6 | Lukut | B. Keher Singh | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
7 | Seremban Barat (Labu) | Ahmad Omar | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
8 | Seremban Utara (Lenggeng) | Alias Rasul | Parti Perikatan | 1,731 | Ismail Tamin | Bebas | 349 | 1,382 |
9 | Seremban Timur (Rantau) | Mohamed Hanifah Abdul Ghani | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
10 | Seremban Tengah | Chin See Yin | Parti Perikatan | 2,084 | Robert Singam | Parti Buruh Malaya | 817 | 1,267 |
11 | Rembau | Abdul Hamid Mahmood | Parti Perikatan | 5,162 | Abdul Hamid Ebok | Parti Negara | 229 | 4,933 |
12 | Tampin | Abdul Wahab Idris | Parti Perikatan | — | — | — | — | Menang Tanpa bertanding |
Sumber:[17][18] |
Menu
Keputusan pilihan raya umum Tanah Melayu 1954–55 mengikut negeri KeputusanBerkaitan
Keputusan perlawanan pasukan bola sepak Malaysia Keputusan pilihan raya umum Malaysia 2018 mengikut negeri Keputusan pilihan raya umum Malaysia 2013 mengikut parlimen Keputusan pilihan raya umum Malaysia 2018 mengikut Parlimen Keputusan pilihan raya umum Malaysia 2022 mengikut Parlimen Keputusan pilihan raya umum Malaysia 2013 mengikut negeri Keputusan pilihan raya umum Tanah Melayu 1954–55 mengikut negeri Keputusan pilihan raya negeri Selangor 2023 Keputusan pilihan raya negeri Sabah 2020 Keputusan Perlawanan SSMP 2016Rujukan
WikiPedia: Keputusan pilihan raya umum Tanah Melayu 1954–55 mengikut negeri http://www2.arkib.gov.my/hids/print.php?type=A&ite... http://eresources.nlb.gov.sg/newspapers/Digitised/... http://eresources.nlb.gov.sg/newspapers/Digitised/... http://eresources.nlb.gov.sg/newspapers/Digitised/... http://eresources.nlb.gov.sg/newspapers/Digitised/... http://eresources.nlb.gov.sg/newspapers/Digitised/... http://eresources.nlb.gov.sg/newspapers/Digitised/... https://eresources.nlb.gov.sg/newspapers/Digitised... https://eresources.nlb.gov.sg/newspapers/Digitised... https://eresources.nlb.gov.sg/newspapers/Digitised...